Sylwester kryzysowy

„W tym roku Sylwestra spędzimy w domu, to jest postanowione i to nie dlatego, że jest kryzys i mało mamy pieniędzy, ale właśnie dlatego, że tak będzie przyjemniej”. Tak, to mogła by być równie dobrze moja tegoroczna deklaracja, jak i cytat z jednego z dzisiejszych artykułów poświęconych zabawie sylwestrowej. Rzecz jednak w tym, że cytat pochodzi z roku 1936, a dziś okazuje się zaskakująco aktualny. Zatem dziś będzie o tym jak z godnością, humorem i w dobrym nastroju przeżyć Sylwestra nie zważając na szaleństwo odmienianego na wszelkie sposoby kryzysu. Ze szczególnymi pozdrowieniami dla wszystkich, którzy spędzą to wydarzenie w domu.

Sylwester w domu, może być naprawdę dobrą zabawą. Zresztą na nieprzekonanych podziałać miał nieodmiennie skuteczny w Polsce argument okcydentalistyczny – na Zachodzie ci co mogą spędzają Sylwestra w gronie rodzinnym, więc to na pewno musi być wspaniałe/fajne/cool (niepotrzebne skreślić). Miała to też być kusząca propozycja, oczywiście z winem w kluczowej roli:

Sylwester_w_domu-Moja_Przyjaciółka_1936_nr_24

A teraz nieco teorii i ideologii, czyli o przewadze domowego Sylwestra nad wszelkimi innymi formami tej zabawy. Warto poczytać dla poszerzenia wiedzy o sztuce dobrego imprezowania. Artykuł poddany niewielkiemu fotomontażowi – oczywiście dla wygody czytających.

Sylwester_w_domu_artykul-Moja_Przyjaciółka_1936_nr_24

Jak widać w kryzysowych czasach Sylwester mógł się obyć bez szampana, ale zabawa musiała być koniecznie dobra, nastrój podniosły, a wino zimne. Mimo skromności środków, mimo kryzysu, kulturalni ludzie powinni pilnować przestrzegania zasad!

I jeszcze jedna publikacja o Sylwestrze w domu. Nie mogłem się oprzeć temu, by nie opublikować jej tutaj. Szczególnie urocza jest wkomponowana w sam środek okołosylwestrowych rozważań reklama… środka przeczyszczającego. Oryginał! Perełka edytorska! Przebija nawet wiele współczesnych pomysłów reklamowych.

przyjęcie_sylwestrowe-Moja_Przyjaciółka_1937_nr_24

Wróćmy jednak do zasad. Sylwester, mimo że w czasach kryzysowych, zawsze więc powinien otaczać szyk i wdzięk, jak choćby na załączonym obrazku (oczywiście z nieodłączną lampką wina w tle).

zabawa_sylwestrowa-Moja_Przyjaciółka_1936_nr_24

Jeżeli Sylwester ma być organizowany w domu, to konieczne będzie wykorzystanie kilku prostych i tanich przepisów. Najpierw przepisy na napoje alkoholowe na bazie wina (inne pomijam milczeniem). Najpierw przepis na tani kruszon

przepisy-Moja_Przyjaciółka_1935_nr_24A teraz przepis na modny płonący poncz. Niezwykła sugestia dodania wina bezalkoholowego nie budzi najlepszych skojarzeń, ale sam przepis wydaje się całkiem interesujący, może więc ktoś odważy się wypróbować…

poncz_palony-Moja_Przyjaciółka_1937_nr_24

A teraz kilka innych przepisów dla dobrych gospodyń, które przygotowują zabawę sylwestrową we własnym domu. Oczywiście jest też poncz palący się, który można szczególnie polecić żonom strażaków:

poncz-Moja_Przyjaciółka_1935_nr_24

A tak wyglądać miał poncz na sylwestrowym stole według najświeższej mody końca lat trzydziestych:

poncze_podawanie_MP_1938

Wypada przypomnieć również o związanym z tym czasem anglosaskim zwyczaju zaimportowanym do Polski jeszcze przed wojną, czyli o całowaniu pod jemiołą. Dziś moda odżywa, więc zapewne tłumaczenia są zbędne dla czytelników. Warto jednak popatrzeć na to, jak niegdyś rodacy zapatrzeni byli w Anglię i USA. Nihil novi sub solem…

calusy_pod_jemiołą_1-Moja_Przyjaciółka_1936_nr_24

Pomijając przydługi rys historyczny tego zwyczaju jeszcze o samym sednie…

calusy_pod_jemiołą_2-Moja_Przyjaciółka_1936_nr_24

A na zakończenie – tradycyjne noworoczne symbole…

symbole_noworoczne-Moja_Przyjaciółka_1936-nr_24

Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich czytelników: aby nie zabrakło w Nowym Roku dobrych win i by nie zbrakło dobrych przyjaciół, z którymi będzie się można dzielić radość z tych win. Żeby w Nowym Roku tradycje winne nadal odradzały się w Polsce (ale nie tylko w stolicy!). Życzę również, by w Nowym Roku rodzimym winiarzom sprzyjała pogoda, by politycy trzymali się od nich z daleka, by importerzy otwierali sklepy z winami w każdym mieście powiatowym, a polscy katolicy by uwierzyli że Pan Jezus też pił wino.

Reklamy

3 myśli nt. „Sylwester kryzysowy

    • Rzeczywiście reklamy są urocze, a czytanie dawnej prasy to wielka frajda. Stąd zresztą wziął się pomysł na blog, przy okazji moich poszukiwań znajdywałem wiele przysłowiowych perełek. Co do prasy to jednak nie wszystko było takie idealne – na przykład korektorzy i zecerzy nazbyt często zawodzili. W każdym razie dziś w okresie zmierzchu prasy warto niekiedy spojrzeć na jej złoty okres, gdy kształtowała społeczeństwa i zmieniała bieg dziejów.
      Gorąco polecam zbiory Federacji Bibliotek Cyfrowych! Jakby powiedzieli przedwojenni lwowiacy: „Co dusza zapragni, co oku zubaczy… Babraj, babraj, wybiraj, szukaj i gmyraj!”. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s